Pozitív mérleg, bővülő szolgáltatások és fókuszban a halmarketing

Május elején tartotta rendes éves közgyűlését a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL). Timmel Edével, a szervezet ügyvezetőjével a rendezvény legfontosabb döntéseiről, a stabil gazdálkodásról és az idei év kiemelt szakmai feladatairól beszélgettünk.

A hagyományokhoz híven a budapesti Rubin Hotelben megrendezett májusi közgyűlés kiváló hangulatban, az ország minden részéből érkező tagszervezetek széleskörű részvételével zajlott. A formális napirendi pontokat megelőzően a szervezet idén is gondoskodott szakmai újdonságról: Tegzes Szabina doktorandusz hallgató az életcikluselemzésről tartott előadást. A prezentáció gondolatébresztő jellegét jól mutatta a felmerülő kérdések nagy száma is.

A közgyűlés legfontosabb feladata a költségvetési beszámolók és tervek megvitatása volt. Timmel Ede ügyvezető igazgató tájékoztatása szerint a MA-HAL rendkívül sikeres évet zárt: a 2025-ös év gazdálkodását mintegy 4,5 millió forintos pozitív eredménnyel zárták. Ezt a mérlegbeszámolót – a felügyelőbizottság javaslatára – a tagság egyhangúlag elfogadta és megszavazta.

A 2026-os évi költségvetés elfogadása kapcsán az ügyvezető igazgató részletesen kitért a szervezet finanszírozási pilléreire. A fő bevételi forrást továbbra is a tagdíjak jelentik, amelyből az idei évben 36 millió forinttal gazdálkodhat a szervezet. Fontos előrelépés történt ezen a téren: a mintegy tízéves elmaradásban lévő tagdíjsávokat a közelmúltban aktualizálták. Erre az infláció követése és a MA-HAL által nyújtott szolgáltatások színvonalának fenntartása miatt volt nélkülözhetetlen szükség.

A másik elengedhetetlen pillér az Agrárminisztériumtól érkező, 34 millió forintos támogatás. „Ha azt vesszük, hogy a tagok egy forintot adnak, akkor az Agrárminisztérium még hozzátesz egy forintot, hogy még színvonalasabb legyen a szolgáltatásunk” – szemléltette a helyzetet Timmel Ede. Ez az állami forrás biztosítja a szervezet által működtetett állategészségügyi és pontyfajta-fenntartási szolgáltatások fennmaradását az idei évben is. A menedzsment egyik kiemelt feladata, hogy ezt a támogatást a 2027-es évre is sikeresen kilobbizza.

A megnövekedett bevételek és a stabil gazdálkodás a tagság számára közvetlenül is érezhető előnyöket és bővülő szolgáltatásokat hoznak. Nagy megelégedéssel működik a Piszár Petra által nyújtott pályázati tanácsadás. Emellett a MA-HAL idén új, szerződéses feladatként az Agrárközgazdasági Intézettel (AKI) közösen végzi az ágazati adatgyűjtést, amelynek első negyedéves szakasza már sikeresen le is zárult.

A plusz forrásokból az idei évben a tagság és az elnökség igényeire reagálva egy szakmai tanulmányút megszervezését is tervezi a szövetség, amelyre várhatóan kedvezményes részvételi lehetőséget tudnak biztosítani a résztvevőknek. Szintén a saját bevételekből finanszírozzák a szakmai anyagok, például a közelmúltban megjelent, ingyenes „Tóparti marketing” kiadvány előállítását is.

Az ügyvezető igazgató külön kiemelte a hazai halmarketing fontosságát. Mivel jelenleg sem az AMC „Kapj rá!” kampányból, sem a minisztériumtól nem áll rendelkezésre közvetlen forrás a népszerű „Halpéntek” kampány finanszírozására, a MA-HAL vezetősége úgy döntött, hogy az ágazat számára létfontosságú marketing koordinációs programot a szervezet saját bevételeinek terhére is folytatják és továbbviszik. A közgyűlés zárásaként az ágazat idei legnagyobb ünnepére is felhívták a figyelmet: a jubileumi, 50. Országos Halfőző Versenyre, amelyre a MA-HAL minden tagját és az egész halászközösséget nagy szeretettel várják.